Kontroliuok lėtinį uždegimą!

Kodėl ilgas ir sveikas gyvenimas yra toks retas reiškinys?  Šio amžiaus dažniausia mirties priežastis yra degeneracinės ligos ir tik dėl dviejų principų farmacijos pramonė nesugebėjo pateikti šių ligų gydymo būdų. Anot dr. Paul Clayton, pirma – vaistai yra iš esmės netinkami gydyti toms ligoms, kurias sukelia ne vienintelis mikrobas, o daugialypiai medžiagų apykaitos sutrikimai. Antra – nera jokių vaistų suaugiai gydyti lėtinį subklinikinį uždegimą.

Kodėl svarbu žinoti apie uždegimą?

Įsidūrei į pirštą,  keliu atsitrenkei į suolą ar nusimušei alkūnę – vadinasi jau susidūrei su uždegimu. Paraudimas, deginimo jausmas ir perštėjimas tai –  uždegimą lydintys signalai,  kūno atsakas į fizinį sužeidimą ir būdas, atstatantis sveiką būseną – kaip organizmas gydo pats save.

Tačiau uždegimas patyliukais gali apimti kiekvieną ląstelę ir nejuntamai veikti sveikatą bei gebėjimus. Pvz. alergija, sąnarių skausmai, ankstyvas senėjimas – tik keletas bendrų negalavimo simptomų, vedančių į „.sisteminį uždegimą“ . Pavyzdžiui, lėtinis uždegimas, susiformavęs sąnariuose, sukelia lėtai plintančius pažeidimus kremzlėse ir pasireiškia kaip artritas, jei kauluose – osteoporozė, jeigu širdyje ir arterijose – hipertenzija, jeigu venose – varikozę ar hemorojų.

Sisteminis uždegimas veda į tokias lėtines ligas, kaip onkologinės, cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, parkinsonas, alcheimeris.

Tačiau kaip sužinoti apie uždegimą, jeigu jo negalime matyti, jausti ir pamatuoti?

Kas gali padėti?

Tam tikrų chemikalų lygis mūsų kraujyje padidėja su didėjančiu uždegimu. Vienas iš jų,kurį matome savo kraujo tyrimuose  – C reaktyvus baltymas (CRB). Jis matuojamas su kitais kraujo rodmenimis ir norma yra nustatyta mažiau nei 5 mg/l. Tačiau tai nėra subtilus rodiklis, nes uždegimas jau seniai kenkia jūsų sveikatai, kol parodo CRB normos viršijimą.

Gera žinia ta, kad mūsų kūnas sukurtas taip, kad pat diagnozuoja sau ligas ir pats gydo. Iš maistinių medžiagų jis sukuria  ir priešuždegiminius chemikalus, vadinamus „prostaglandinais“ . Tačiau dėl nesubalansuotos mitybos gali susidaryti per didelis kiekis uždegiminių prostaglandinų, kurie skatina jūsų organizmo uždegiminę reakciją. Šis santykis tiesiogiai priklauso nuo mūsų lėkštės turinio: tam tikrų maistinių medžiagų, tokių kaip omega-3 riebiosios rūgštys, vartojimas leidžia jūsų kūnui gaminti daugiau priešuždegiminių prostaglandinų, kuriuos jis vartoja uždegimui mažinti. Problemos kaip ir nebūtų, jeigu mūsų lėkštėje kasdien atsirastų medžiagų, iš kurių organizmas pasigamintų sau reikiamų „vaistų”.

Šiuolaikiniai mitybos ekspertai, tokie kaip Andrew Weil, Nicholas Perricone’as ir Barry’as Sears, parašę daugybę knygų apie mitybos ryšį su uždegimu. Skatindami didesnį omega-3 riebalų rūgščių, antioksidantų ir kitų maistinių medžiagų vartojimą, padedančių kontroliuoti ar sumažinti uždegimą, jie skyrė daug dėmesio savo moksliniuose darbuose.

Omega 3 ir Omega 6 balansas

Vienas didžiausių pokyčių mityboje, įvykęs pastaraisiais šimtmečiais, yra  pasikeitęs nepakeičiamų riebiųjų rūgščių balansas. Iki pramonės amžiaus  omega-6 ir omega-3 suvartodavome maždaug vienodai, santykiu 1:1. Šiuo metu  šis santykis pasikeitė į 20:1, t.y. omega-6 suvartojame 20 kartų daugiau, nei omega-3. Didelis augalinių aliejų (saulėgrąžų, rapsų, sojų) vartojimas bei žuvies stygius mityboje, yra pagrindinė priežastis dėl ko pakito riebiųjų rūgščių santykis organizme.

Norint užtikrinti optimalią sveikatą, omega-6 ir omega-3 santykis turėtų būti 1:1 arba 2:1.

Svarbu, kad ne tik mažintumėte omega-6, bet tuo pačiu metu didintumėte ir omega-3 vartojimą

Svarbu, kad Jūsų vartojama Omega-3 rūgšyts būtų švarios, patikrintos nuo 200 potencialių teršalų, kapsulėje rastumėte visas aštuonias omega 3 rūgštis  ir jos veiktų sinergiškai, mažindamos omega-6 sukeltą uždegimą ir  omega3 ir omega6 balansą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *